Noaptea Europeană a Muzeelor 2026
Manifestare culturală: sâmbătă, 23 mai 2026, între orele ora 1800 – 2300;
Locul: Secţia Lapidarium, Galaţi, str. Mr. Iancu Fotea, nr. 2BIS;
Muzeul „Casa Colecţiilor”, Galaţi, str. Eroilor, nr. 68;
Casa „Cuza Vodă”, Galaţi, str. Alexandru Ioan Cuza, nr. 80;
Casa Rurală „Ion Avram Dunăreanu”, comuna Suhurlui, judeţul Galaţi;
Casa Artelor Galaţi, str. Domnească, nr. 58;
Comunicat de presă: .pdf;
Afiş: .jpg;
Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, instituţie subordonată Consiliului Judeţean Galaţi, invită publicul să participe sâmbătă, 23 mai 2026, la evenimentul „Noaptea Muzeelor”, o ediţie specială dedicată patrimoniului cultural, istoriei şi tradiţiilor locale. Vizitatorii vor putea descoperi expoziţii, momente artistice şi activităţi interactive organizate în cadrul celor patru secţii ale muzeului.
Programul de vizitare este între orele 1800 – 2300, ultimul acces în muzeu fiind permis la ora 2230.
■ La Secţia „Lapidarium” (str. Maior Iancu Fotea nr. 2 Bis, vizavi de Biserica Greacă) va avea loc vernisajul expoziţiei „Memoria lutului pe timbre româneşti”, organizată de muzeografii Ionela Daniela Antohe şi dr. Valentin Bodea. Expoziţia propune o abordare dintr-o dublă perspectivă: pe de o parte, sunt prezentate obiecte ceramice tradiţionale, iar pe de altă parte, reprezentările acestora pe timbre româneşti.
Totodată, va fi prezentată şi expoziţia „1892 – Prima manifestare de Diplomaţie Navală a României”, realizată în colaborare cu Muzeul Naţional al Marinei Române din Constanţa, comandorul Anghel Georgian din Constanţa şi colecţionarul Ştefan Dobrin din Galaţi, curator fiind muzeograful dr. Maria Magdalena Tuluş. Expoziţia reuneşte fotografii, brevete, medalii, cărţi poştale, machete ale „Bricului Mircea” şi „Crucişătorului Regina Elisabeta”, precum şi exponatul Muzeului de Istorie „Paul Păltănea” – „Pâinea de la 1892”. Expoziţia poate fi vizitată până la 25 iulie 2026.
■ La Muzeul „Casa Cuza Vodă” (str. Alexandru Ioan Cuza nr. 80), publicul va avea parte de un program artistic şi istoric divers. Astfel, de la ora 1930, Asociaţia „Danubiana” va susţine o prezentare de uniforme militare, oferind vizitatorilor o incursiune în istoria militară şi evoluţia costumelor de epocă. De la ora 2030, actorii Teatrului din Buzunar vor interpreta un act din celebra piesă „Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, iar de la ora 2100, orchestra „Valurile Dunării” a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” va susţine un recital de marşuri militare şi muzici de promenadă.
■ La Muzeul „Casa Colecţiilor” (Fosta Farmacie Ţinc, str. Eroilor nr. 64), vizitatorii vor putea descoperi farmecul fostei Farmacii „Ţinc”, într-o reconstituire a atmosferei şi specificului celebrei farmacii gălăţene. Totodată, la etajul muzeului vor putea fi vizitate expoziţii dedicate unor repere importante ale istoriei, precum aviatoarea Smaranda Brăescu, figură emblematică a aviaţiei româneşti, şi activitatea Comisiei Europene a Dunării, instituţie care a avut un rol esenţial în dezvoltarea navigaţiei şi a oraşului Galaţi.
■ În cadrul evenimentului „Noaptea Muzeelor”, la Casa Artelor (str. Domnească nr. 58), începând cu ora 2000, lect. univ. ing. dr. chimist Cristina Stoian va purta paşii vizitatorilor în mirajul cristalelor scoase din adâncurile Pământului.
■ În comuna Suhurlui, la Casa Rurală „Ion Avram Dunăreanu”, publicul este invitat să descopere tradiţiile şi farmecul satului din zona Dunării de Jos, într-o incursiune autentică în universul rural de altădată.
Intrarea este liberă!
| Responsabil Relatii Publice, Aura Cristian |
| PARTENERI | ![]() |
![]() |
![]() |